South Shore Athletic Club Youth  Cross Country Series #5

 

800 Meters –Girls: 1.Briana Del Piano 4:50.

 

Boys Mile: 1.Colin  Puff 8:11; 2.Christopher Fernandes 8:14;

3.John Walsh 8:29; 4.Steven Taraska 8:37; 5.Jacob Lawrence 8:43;

 6.Isaiah West 8:49; 7.Dylan Alves 9:57; 8.Andrew Rich 11:28; 9.Sebastian

Shimmings 11:35. 

 

Girls Mile: 1.Lindsay  Del Piano 8:08.

 

3000 Meters
Boys: (9-10) 1.Michael Fernandes 13:00; 2.Jende Akinleye 14:01;

3.Nat Davison 14:10; 4.Manu Kunar 14:28; 5.Syteek Spivey 15:04;

6.Anfernee Joseph 15:04; 7.George Kunak 15:13; 8.Adanieye Hoo 15:28;

9.Fatomar Stewart 16:08; 10.Aaron Lawrence 16:34; 11.Filipe Fontes 16:46;

12.Quianee Jefferie 17:07; 13.Josh Davies 17:15; 14.Blake Cummings 17:32;

15.Kyle Rich 17:45; 16.Tishawn Hunt 17:51; 17.Rameek Loring 18:16;

18.Daiel Figueirero 19:09; 19.Brandon Bronner 21:12. (11-12) 1.Kyle Witkowski 

12:54; 2.Tristan Ernest 13:03; 3.Quincy Graham 13:07; 4.Chris Bolsch 13:47;

 5.Troy Brown 13:58; 6.Jonathan Urena 14:22; 7.Josh Gribetz 14:24; 8.Shaymar

Stewart 15:29.

 

 Girls: (9-10) 1.Ines Simoes 13:06; 2.Taylor Barnes 13:42; 3.Cayla Del Piano

14:32; 4.Soroya Hudson 15:07; 5.Natalia St. Lawrence 16:16; 6.Courtney Lane 16:22;

7.Jessica Fonseca 17:12; 8.Shawna Maier 19:45; 9.Patricia Rosato 20:12;

10.Emilie Claiare Miller 21:34.  (11-12) 1.Tyeasha Savage 12:44; 2.Nicole Cordeiro 12:58;

 3.Safiya Linley 13:30; 4.Nadia Hernandez 13:33; 5.Vanessa Gaspar 13:53; 6.Vanessa Silva

14:26; 7.Asja Goode 15:06; 8.Tylia Gillon 15:06; 9.Jennifer Fonseca 15:14; 10.Diane

 Rodrigues 15:53; 11.Mallory Davies 16:04; 12.Briana Barlow 16:26; 13.Cristina Datorre

6:57; 14.Chelsea  Marshall 21:15.

 

4000 Meters
Boys: 1.Brian Barroqueiro 15:31; 2.Jordan Inacio 16:05; 3.Jorge Marques 16:17;

 4.Joao Pinho 16:18; 5.Richard Ministro 17:17; 6.Matthew Jensen 17:40; 7.Ryan Kappy 17:44;

8.TJ Puff 19:24; 9.Timothy Miller 19:31; 10.Lloyd Bronner 21:47. 11.Miguel Datorre 22:50;

12.Michael Escrivao 25:20.  Girls: 1.Marie Walsh 17:50; 2.Ashley Ramsey 18:12;

3.Elizabeth Campbell 18:30; 4.Marta Marques 20:50; 5.Luren Maier 22:28; 6.Jennifer Alves

23:17; 7.Chia Hudson 23:40; 8.Ebun Akinleye 23:40.

 

5000 Meters
Boys: 1.John Rodriges 19:58; 2.Akintunde Akinleye 23:59; 3.Donavan Ernest 23:59;

4.Tim Davison  24:08.  Girls: 1.Yuri Santos 25:35; 2.Keva Ramsey 26:25; 3.Ana Pergira 29:34

 

Participating Clubs: NY Starz, Crimson Knights, New Brunswick Supersonics,

Sport Benfica, Newark Survivors, Den of Lions, South Brunswick Pal, Shore AC.