USA Track & Field New York Season Opener- 12/18/2011 to 12/31/2011             
                        Gillis Field House - West Point                        
                                    Results                                    
 
Girls 6&U 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Lily, Flynn                  Sjp Track                  9.6   2 
  2 Lauren, Sosa                 Sjp Track                  9.9   2
  3 Claire, Scarcella            Sjp Track                 10.6   1
  4 Dinneen, Lola                Island Expre              10.8   1
  5 Torricella, Sophia           Unattached                10.9   1 
  6 Lewis, Zaria                 Island Expre              12.5   1
  7 Murphy, Lianan               Island Expre              12.8   1 
 
Girls 7-8 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McDermott, Olivia            WestchesterS              10.3   2 
  2 Williams, Trinice            Prospect Par              11.5   1 
 
Girls 9-10 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ekperigin, Grace             N Y Starz Tr               7.8   2 
 
Girls 11-12 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dana, Briana                 Unattached                 8.4   2 
  2 Altomare, Christine          Unattached                 9.0   2 
  3 Hogan, Kara                  Unattached                 9.3   2 
 
Girls 13-14 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Rodriquez, Nisamarie         Unattached                 8.6   3 
  2 Parker, Egypt                Eclipse Trac               8.6   3 
 
Girls 17-18 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maduro, Ashlee               Eclipse Trac               7.8   3 
  2 Briant, Brittany             Unattached                 8.4   3 
  3 Hannon, Jacqueline           Unattached                 9.0   2 
 
Girls 6&U 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarah, Flynn                 Sjp Track               1:11.7   1 
  2 Lauren, Sosa                 Sjp Track               1:17.2   2 
  3 Elizabeth, Scarcella         Sjp Track               1:28.6   1 
  4 Lewis, Zaria                 Island Expre            1:34.9   1
  5 Claire, Scarcella            Sjp Track               1:35.9   1 
 
Girls 7-8 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 McDermott, Olivia            WestchesterS            1:25.1  
 
Girls 9-10 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brown, Alexandria            Eclipse Trac            1:13.3   2 
  2 Dinneen, Sierra              Island Expre            1:20.3   1 
  3 Casscarino, Kira             Unattached              1:26.1   1 
  4 Jackson, Grace               Unattached              1:27.7   1 
 
Girls 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jeter, Suneil                Eclipse Trac            1:14.8   2 
  2 Levinson, Ashlyn             WestchesterS            1:16.0   2 
  3 Hogan, Kara                  Unattached              1:16.4   3
  4 McDonald, Breanna            Prospect Par            1:18.6   2 
  5 Cassidy, Ruth                Prospect Par            1:29.5   2 
  6 Jenkins, Zariah              Prospect Par            1:32.8   2 
  7 Hogan, Kerr                  Unattached              1:34.4   3 
 
Girls 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Tucci, Annaliese             Prospect Par            1:04.3   3 
  2 Clifford, Julia              Prospect Par            1:15.9   3 
  3 Averick, Temima              Island Expre            1:28.2   3 
 
Girls 15-16 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Velez, Taylor                Eclipse Trac              58.8   4 
  2 Turner, Shanice              Eclipse Trac            1:00.3   4 
 
Girls 17-18 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maduro, Ashlee               Eclipse Trac              57.7   4 
  2 Hannon, Jacqueline           Unattached                59.2   4 
 
Girls 40-49 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Henriquez, Taylor            Island Expre            1:10.2   3 
 
Girls 6&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anna, Flynn                  Sjp Track               2:58.8  
 
Girls 7-8 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shanks, Kayley               Prospect Par            3:40.2  
 
Girls 9-10 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  
  1 Dunsky, Gillian              Prospect Par            2:58.4  
  2 Garcia, Sofia                Island Expre            3:05.3  
  3 Shapiro, Soren               Prospect Par            3:11.1  
  4 Rosson, Emma                 Island Expre            3:11.5  
  5 Shanks, Maeve                Prospect Par            3:17.7  
  6 Freeman, Sarah               Island Expre            3:20.1  
  7 Mahaney, Mary Kate           Island Expre            4:00.6  
 
Girls 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mitchell, Keiana             Prospect Par            2:46.8  
  2 Levinson, Ashlyn             WestchesterS            3:00.6  
  3 Simmons, Macy                Prospect Par            3:14.3  
  4 Leonard-Rose, Isabel         Prospect Par            3:19.8  
 
Girls 13-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lumsden, Zaria               Eclipse Trac            2:40.5  
  2 Brisco, Danica               Prospect Par            3:05.0  
  3 Hogan, Keele                 Unattached              3:11.5  
 
Girls 15-16 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Velez, Taylor                Eclipse Trac            2:45.4  
 
Girls 6&U 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sarah, Flynn                 Sjp Track               5:31.9  
  2 Anna, Flynn                  Sjp Track               5:48.0  
  3 Elizabeth, Scarcella         Sjp Track               6:46.4  
  4 Dinneen, Lola                Island Expre            7:25.1  
 
Girls 7-8 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farjardo-Wilde, Ella         Prospect Par            6:34.3  
 
Girls 9-10 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dinneen, Sierra              Island Expre            5:54.4  
  2 Faber-Rico, Bella            Prospect Par            6:02.6  
 
Girls 11-12 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Simeon, Kadreya              Eclipse Trac            5:28.4  
  2 Rice, Sydney                 Prospect Par            5:30.2  
  3 Ring, Sabrina                Prospect Par            6:40.6  
  4 Hogan, Kerr                  Unattached              6:56.1  
  5 Pynn, Bridget                Prospect Par            7:04.1  
 
Girls 13-14 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Averick, Temima              Island Expre            7:09.8  
 
Girls Mixed 4x200 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Island Express Track Club  'A'(Midget)               2:06.9  
  2 Prospect Park Youth Club  'A'(Midget)                2:20.2  
 
Girls Mixed 4x400 Meter Relay
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Island Express Track Club  'B'(Midget)                 4:55.6   2 
  2 Eclipse Track & Field, Inc.  'A'(Midget)             5:08.3   2 
  1 Prospect Park Youth Club  'C' (Young)                5:22.2   2 
  4 Prospect Park Youth Club  'A' (Bantam)               5:41.4   1 
  3 Prospect Park Youth Club  'D' (Midget)               6:07.0   2 
  2 Island Express Track Club  'A' (Bantam)              6:24.3   1 
  1 Prospect Park Youth Club  'B' (Sub-Bantam)           6:34.2   1 
 
Girls 13-14 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Watkins, Mi-ah               Eclipse Trac             1.32m  
 -- Lumsden, Zaria               Eclipse Trac                NH  
 
Girls 15-16 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Turner, Shanice              Eclipse Trac             1.27m  
 
Girls 6&U Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lily, Flynn                  Sjp Track                3.37m  
 
Girls 9-10 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jackson, Grace               Unattached               3.11m  
  2 Ekperigin, Grace             N Y Starz Tr             2.59m  
 
Girls 11-12 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dana, Briana                 Unattached               4.16m  
  2 Jackson, Madison             Unattached               3.98m  
  3 Altomare, Christine          Unattached               3.77m  
 
Girls 13-14 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Rodriquez, Nisamarie         Unattached               3.92m  
  2 Baker, Julia                 Unattached               3.91m  
 
Girls 17-18 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Briant, Brittany             Unattached               4.78m  
 
Girls 11-12 Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shakwi, Sanaa                Eclipse Trac             6.02m  
 
Girls 13-14 Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Parker, Egypt                Eclipse Trac            11.68m  
  2 Watkins, Mi-ah               Eclipse Trac             9.90m  
 
Boys 6&U 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Gallello, Vito               Sjp Track                 10.8   1 
  2 Declan, McCauley             Sjp Track                 10.9   1 
  3 Liam, McClure                Sjp Track                 11.8   3 
  4 Max, Handler                 Sjp Track                 12.5   1 
  5 Finnegan, McCauley           Sjp Track                 12.8   1 
 
Boys 7-8 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Morone, Joseph               Chelsea Grey               9.8   2 
  1 Coley, Julian                Zodiacs Trac               9.8   2 
  3 Turner, Aken                 N Y Starz Tr              10.6   1 
  4 Lumsden, Zaron               Eclipse Trac              10.7   2 
  5 Torricella, Anthony          Unattached                11.1   1 
  6 Vincent, Michael             Prospect Par              11.5   1 
 
Boys 9-10 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Websterrutledge, Joseph      Zodiacs Trac               8.9   3 
  1 Watkins, Jahlahnee           Eclipse Trac               8.9   3 
  3 Samuels, Jordan              Zodiacs Trac               9.2   3 
  4 Julien, Mylz                 Prospect Par              10.0   3 
  5 Turner, knowledge            N Y Starz Tr              10.3   3 
 
Boys 11-12 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Douglas, Taylor              Zodiacs Trac               8.2   4 
  2 Apooyin, Habib               Chelsea Grey               9.3   4 
  2 Schendler-Terry, Benjami     Prospect Par               9.3   4 
 
Boys 13-14 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ingram, Tyron                Zodiacs Trac               7.7   4 
  2 Thomas, Keelan               Zodiacs Trac               8.0   4 
  3 Dorsett, Ivan                Newburgh Eli               8.3   5 
  4 Obrien, Michael              Island Expre               8.4   4 
 
Boys 15-16 60 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hood, Bobby                  Zodiacs Trac               7.6   4 
  2 Staples, Teshawn             Newburgh Eli               7.8   5 
  3 Jammeh, Momar                Newburgh Eli               8.0   5 
 
Boys 6&U 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Matthew, Schade              Sjp Track               1:20.7   3 
  2 Max, Handler                 Sjp Track               1:35.3   1 
  3 Gallello, Vito               Sjp Track               1:39.1   1 
  4 Liam, McClure                Sjp Track               1:49.8   2 
  5 Finnegan, McCauley           Sjp Track               2:03.7   1 
 
Boys 7-8 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Watkins, Amon-Ra             Eclipse Trac            1:20.8  
  2 Coley, Julian                Zodiacs Trac            1:20.9  
  3 West, Nasir                  Zodiacs Trac            1:30.8  
  4 Morone, Joseph               Chelsea Grey            1:31.8  
  5 Turner, Aken                 N Y Starz Tr            1:36.1  
 
Boys 9-10 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Turner, knowledge            N Y Starz Tr            1:25.9   2 
  2 Boutin, Bishopp              Prospect Par            1:28.4   2 
  3 Ferrandino, Joseph           Island Expre            1:30.2   2 
  4 Nichollas, Christian         Unattached              1:30.4   2 
  5 Averick, Gidon               Island Expre            1:36.7   2 
 
Boys 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Whitehurst, Tyler            Eclipse Trac            1:02.2   3 
  2 Roberts, Kyron               Prospect Par            1:07.6   3 
  3 Guialdo, Zuma                Chelsea Grey            1:08.4   3 
  3 Nelson, Taje                 Zodiacs Trac            1:08.4   3 
  5 Scott, Alix                  Zodiacs Trac            1:15.0   3 
  6 Dwyer, Ryan                  WestchesterS            1:17.1   3 
  7 Fairbanks, Matthew           Unattached              1:18.6   3 
  8 Apooyin, Habib               Chelsea Grey            1:21.6   3 
 
Boys 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nicholson, Osiris            Unattached                57.7   4 
  2 Dorsett, Ivan                Newburgh Eli              59.2   4 
  3 Smith, Aaron                 Chelsea Grey              58.8   4 
  4 Ingram, Tyron                Zodiacs Trac            1:00.3   4 
  5 Clark, Peter                 Island Expre            1:03.2   4 
  6 Thomas, Keelan               Zodiacs Trac            1:04.5   4  
  7 Abranham, Alex               Unattached              1:05.0   4 
  8 Obrien, Michael              Island Expre            1:06.4   4 
 
Boys 15-16 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lee, Darius                  Newburgh Eli              55.3   6 
  2 Olaniyan, Michael            Eclipse Trac              58.8   6 
  3 Hidalgo, Carlos              Newburgh Eli              59.3   6 
  4 Staples, Teshawn             Newburgh Eli              59.6   5 
  5 Kenny, Augh                  Unattached              1:00.4   5 
  6 Hood, Bobby                  Zodiacs Trac            1:00.5   5 
  7 Jammeh, Momar                Newburgh Eli            1:01.6   5 
 
Boys 17-18 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Beliard, David               Newburgh Eli              53.9   6 
  1 Joseph, Robert               Newburgh Eli              57.8   6 
 
Boys 6&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew, Schade              Sjp Track               3:06.9  
 
Boys 7-8 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Watkins, Amon-Ra             Eclipse Trac            2:56.6  
 
Boys 9-10 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Guialdo, Raiden              Chelsea Grey            2:35.2  
  2 Perrineau, Quentin           Eclipse Trac            2:43.2  
  3 Stemper, Isaac               Prospect Par            2:54.1 
  4 Todd, Kendal                 Zodiacs Trac            2:58.2   
  5 Beaufils, Merlin             Prospect Par            3:02.7  
 
Boys 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hiller, Jacob                Unattached              2:24.7  
  2 McGarty, Patrick             Island Expre            2:33.4  
  3 Whitehurst, Tyler            Eclipse Trac            2:40.5  
  4 Sabastiani, Alex             Chelsea Grey            2:43.4 
  5 Boccia, Domenick             Island Expre            2:46.5  
  6 Rust, Bart                   N Y Starz Tr            2:46.7    
  7 Lynch, Oadhan                Island Expre            2:57.5  
  8 Henriquez, Zachary           Island Expre            2:59.3  
  9 Holland, Ryan                Island Expre            2:59.6  
 
Boys 13-14 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mirabella, Brandon           Prospect Par            2:15.9  
  2 Smith, Jordan                Chelsea Grey            2:17.7  
  3 Zolotarevsky, Jacob          Prospect Par            2:19.9  
  4 Fraser, Hugh                 Zodiacs Trac            2:27.0  
  5 Faber-Rico, Jacob            Prospect Par            2:35.1  
  6 Graden, Beasley              Unattached              2:36.6  
  7 Fairbanks, Scott             Unattached              2:39.8  
  8 Defreitas, Nicolas           N Y Starz Tr            2:42.2  
  9 Paul, Hawken                 Prospect Par            3:03.2  
 
Boys 15-16 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Olaniyan, Michael            Eclipse Trac            2:36.2  
 
Boys 7-8 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hassler, Owen                Prospect Par            6:23.8  
 
Boys 9-10 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zinner, Tobias               Prospect Par            5:39.8  
  2 Perrineau, Quentin           Eclipse Trac            5:55.2  
  3 Herman, Steven               Prospect Par            6:08.5  
  4 Swift-Henry, Adrian          Zodiacs Trac            6:14.5  
  5 Banjany, Cameron             Island Expre            6:52.5  
  6 Averick, Gidon               Island Expre            6:58.7  
 
Boys 11-12 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Gordon, Darius               Zodiacs Trac            5:38.2  
  2 Claxton, Syncere             WestchesterS            5:41.0  
  3 Shapiro, Sasha               Prospect Par            5:42.6  
  4 Sabastiani, Alex             Chelsea Grey            5:57.1  
  5 Rust, Bart                   N Y Starz Tr            6:01.8  
  6 Fairbanks, Matthew           Unattached              6:08.1  
  7 Cascarino, Griffin           Prospect Par            6:09.3  
 
Boys 13-14 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Clark, Peter                 Island Expre            5:11.5  
  2 Sullivan, Patrick            Unattached              5:15.6  
  3 Hehmeer, Jenks               Unattached              5:24.5  
  4 Smith, Jordan                Chelsea Grey            5:27.0  
  5 Smith, Aaron                 Chelsea Grey            5:27.3  
  6 Graden, Beasle               Unattached              5:36.2  
  7 Fraser, Hugh                 Zodiacs Trac            5:37.8  
  8 Fairbanks, Scott             Unattached              5:50.7  
  9 Defreitas, Nicolas           N Y Starz Tr            5:55.3  
 
Boys 15-16 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kenny, Augh                  Unattached              4:56.3  
 
Boys 50-59 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Choppa, Rick                 Unattached              5:23.1  
 
Boys 7-8 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lumsden, Zaron               Eclipse Trac              12.5  
 
Boys 9-10 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Watkins, Jahlahnee           Eclipse Trac              11.9  
 
Boys 11-12 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Guialdo, Zuma                Chelsea Grey               9.6  
 
Boys Mixed 4x200 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Island Express Track Club  'A' (Midget)              2:01.7  
  1 Zodiacs Track Foundation  'A' (Bantam)               2:14.8  
  2 Prospect Park Youth Club  'A' (Midget)               2:16.5  
  2 Island Express Track Club  'B' (Bantam)              2:24.0  
  3 Prospect Park Youth Club  'B' (Bantam)               2:33.1  
 
Boys Mixed 4x400 Meter Relay
===================================================================
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Newburgh Elite Track Club  'A'(?)                    3:49.9   3 
  2 Prospect Park Youth Club  'D'(?)                     4:14.0   3 
  3 Zodiacs Track Foundation  'A'(?)                     4:37.5   2 
  4 Island Express Track Club  'B'(?)                    5:12.5   2 
  5 Westchester Striders  'A'(?)                         5:17.4   2 
  6 Prospect Park Youth Club  'A' (?)                    5:20.8   1 
  7 Prospect Park Youth Club  'E' (?)                    5:31.8   2 
  8 Island Express Track Club  'A'(?)                    5:52.2   1 
  9 Prospect Park Youth Club  'B'(?)                     5:55.6   1 
 10 Prospect Park Youth Club  'C'(?)                     6:24.5   1 
 
Boys 13-14 High Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nicholson, Osiris            Unattached               1.37m  
 
Boys 11-12 Long Jump
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ackerman, Liam               Unattached               4.12m  
 
Boys 9-10 Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bradley, Joe                 Unattached               6.97m  
 
Boys 11-12 Shot Put
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bradle, Jack                 Unattached              10.73m