Metropolitan Athletics Congress, Inc.

                                 Junior Olympics Association Qualifiers

                                               October 29, 2006

Sub Bantam Boys and Girls – 1 Mile

Place

Number

Name

Team

Time

1

3041

Joshua Davis

Harlem Striders

6:53

2

3080

Keshaun Javois

Young Exployers

7:03

3

3063

Nina Camp

NewYork Starz TC

7:13

4

3089

Aleah Stewart

NY Novas

7:15

5

3118

Alexis McKinney

 

7:19

6

3084

Derrick Simmons

Rising Stars

7:23

7

3059

Shalah Means

Jeuness TC

7:25

8

3061

Kaia Hawkins

Jeuness TC

7:27

9

3119

Tau Lee Brown

Kenyan Runners

7:30

10

3092

Amber Johnson

NY Novas

7:44

11

3005

Shayla Broughton

ENY Impalas

7:50

12

3085

Donovan Tahlik

Rising Stars

7:59

13

3064

 Lauryn Aviles

 NewYork Starz TC

8:07

14

3088

Lindsay Sabella

Westchester Striders TC

8:20

15

3115

Brianna Johnson

Unattached

8:35

16

3126

 

 

8:36

17

3086

Allester Hall

Hall’s Express TC

8:45

18

3112

Marcell Havson

NY Novas

8:52

19

3093

Yanna Hampton

NY Novas

10:04

20

3091

Cakista Williams

NY Novas

10:31

 Bantam Girls – 1.5 Miles

Place

Number

Name

Team

Time

1

3055

Kharjn Ethridge

Jeuness TC

11:07

2

3056

Jasmyne Johnson

Jeuness TC

11:22

3

3078

Shaniqua Kirk Patrick

Ruff Kutz

11:29

4

3099

Jasmine Reese

Rising Stars

11:32

5

3066

Natalie Camp

NewYork Starz TC

11:36

6

3102

Alexis Johnson

Rising Stars

11:52

7

3133

NGozi Fisher

Hall’s Express TC

12:08

8

3138

Torisha Laforce

Ruff Kutz

12:20

9

3104

Jasira Swinton

NY Novas

12:26

10

3113

Dyani Sanchez

Westchester Striders TC

12:31

11

3054

Nzinga Jordan

Jeuness TC

12:33

12

3111

Tatyana Jones

Halls Express TC

12:35

13

3126

Kalifa Johnson

Westchester Striders TC

12:37

14

3107

Rushana Mclean

NY Novas

12:42

15

3087

Sarah Stern

Westchester Striders TC

12:48

16

3106

Rashel Anderson

NY Novas

13:20

17

3105

Shahira Singh

NY Novas

13:30

18

3134

Courtney Ridley

Jeuness Track Club

14:00

19

3109

Kenya Garner

NY Novas

14:35

20

3024

Selena Mendez

Rabbit TC USA

14:36

21

3108

Nailah Oronde

NY Novas

15:25

22

3049

Murianna Torres

Atoms TC

15:40

23

3110

Nile Garner

NY Novas

15:50

24

3159

Quanaisa Welfare

Rising Stars

15:57

25

3065

Sarah Bard

New York Starz TC

16:04

 Bantam Boys – 1.5 Miles

Place

Number

Name

Team

Time

1

3009

Amado Lawson

Ruff Kutz

12:59

2

3001

John Rice

Kenyan Runners

13:11

3

3038

Veeral Shah

Westchester Striders TC

13:12

4

3114

Alexander Guzman

Unattached

13:20

5

3002

Donovan Smalls

Newburgh Elite

13:51

6

3010

Jordan Smith

Metropolis

13:59

7

3007

Isaiah Mason

ENY Impalas

14:01

8

3062

Malik Crossdale

Bronx Tigers

14:10

9

3052

Charlie Fernandez

Rabbits TC USA

14:10

10

3135

Kareem Joseph

Unattached

14:35

11

3016

Erik Flores

Unattached

14:38

12

3096

Ashton Anderson

Rising Stars

15:31

13

3060

David Davis

Harlem Striders

15:48

14

3011

Aaron Smith

Metropolis

15:49

15

3117

Dante Hampton

NY Novas

16:15

16

3021

Elvis Guzman

Rabbits TC USA

16:20

17

3131

Bradley Stewart

NY Novas

17:46

18

3151

Sergio Perez

Unattached

17:59

19

3033

Jonathan Arriaga

Rabbits TC USA

18:11

Midget Girls – 3k

Place

Number

Name

Team

Time

1

3182

Olicia Williams

Starlets

12:50

2

3171

Nailah Plaza

Westchester Striders TC

13:07

3

3017

Anel Flores

Rabbit TC USA

13:08

4

3183

Dominique Claudio

Starlets

13:17

5

3174

Jhanee Sterrett

Unattached

13:23

6

3044

Kali Kendall

Atoms TC

13:29

7

3070

Natalia St. Lawrence

NewYork Starz TC

13:52

8

3042

Bryanna Chestnut

Atoms TC

13:53

9

3045

Kenisha Pugh

Atoms TC

14:01

10

3101

Akayla Anderson

Rising Stars

14:05

11

3068

Courtney Lane

New York Starz TC

14:12

12

3145

Juhne Branch

NY Novas

14:15

13

3184

Mariah Claudio

Starlets

14:16

14

3124

Dalila Johnson

Westchester Striders TC

14:25

15

3043

Kiana Blackshear

Atoms TC

14:29

16

3098

Avila Nina Lyn

Rising Stars

14:33

17

3139

Anna Clark

Unattached

14:36

18

3143

Nia Walker

NY Novas

14:38

19

3150

Tiffany Adams

NY Novas

14:40

20

3067

Rebecca Bard

New York Starz TC

14:40

21

3140

Ariel Lee

NY Novas

14:56

22

3141

Justina Harvey

NY Novas

15:03

23

3008

Sade Thomas

ENY Impalas

15:04

24

3040

Kimberly Coleman

Westchester Striders TC

15:04

25

3076

Genesis Coston

Ruff Kutz

15:13

26

3012

Ivette Benilez

Unattached

15:17

27

3047

Tysheena Oakley

Atoms TC

15:23

28

3173

Sally Darais

Unattached

15:24

29

3046

Jalilissa Marcus

Atoms TC

15:25

30

3003

Nadia Jones

ENY Impalas

16:13

31

3148

Sudan Garner

NY Novas

17:03

32

3095

Molly Balow

Westchester Striders TC

17:05

33

3048

Jessyca Gillard

Atoms TC

17:08

34

3069

Alyssa Lawrence

New York Starz TC

17:18

35

3146

Sade Gibbons

NY Novas

17:18

36

3147

Fiona Hunte

NY Novas

18:10

37

3149

Acacia Stewart

NY Novas

18:10

38

3142

Shaunice Alexander

NY Novas

19:06

39

3123

 

 

19:17

40

3122

Samantha Adelson

NY Novas

19:32

41

3157

Tyra Edwards

The Young Expolyers

19:37

42

3128

Shade’ Caver

NY Novas

20:54

 Midget Boys – 3k

Place

Number

Name

Team

Time

1

3137

Ian Parnell

Metropolis

12:46

2

3116

Naeem Swinton

NY Novas

13:10

3

3136

Andre Hewitt

Metropolis TC

13:13

4

3129

Ibrahim Eloiseau

NY Novas

13:15

5

3051

Andre Barker

Bronx Tigers

13:20

6

3081

Romario McDowell

Young Exployers

13:24

7

3053

Christopher Arriaga

Rabbits TC USA

13:30

8

3121

Terrell Newborn

NY Novas

14:02

9

3163

Todd Lee

Kenyan  Runners

14:21

10

3035

Jorge Cardosa

Rabbits TC USA

14:39

11

3050

Matthew Plummer

Bronx Tigers

15:45

12

3073

Raytomar Stewart

New York Starz NY

15:51

13

3130

Sander Vilfort

NY Novas

19:35

14

3127

Kenny Percy

Unattached

19:44

 Youth Girls – 4k

Place

Number

Name

Team

Time

1

3072

Nicolette St. Lawrence

New York Starz TC

15:45

2

3071

Elizabeth Lazare

New York Starz TC

16:07

3

3057

Malekah Holland

Jeuness TC

17:06

4

3100

Lashonda Hathorne

Rising Stars

17:51

5

3058

Shanique Dasilva

Jeuness TC

18:05

6

3082

Gisele Javois

Young Exployers TC

18:08

7

3013

Zuleylca Hernandez

Unattached

18:37

8

3164

Sherre Lebron

Kenyan Runners

18:50

9

   3075

Chamique Francis

Ruff Kutz

18:56

10

3179

Taia Thomas

NY Novas

19:09

11

3083

Chanice Hutchinson

Young Exployers TC

19:16

12

3181

Sabrina Phillip

NY Novas

19:20

13

3018

Angely Flores

Rabbits Clubs USA

19:26

14

3097

Kieva Watson

Rising Stars

19:27

15

3004

Tylar Diggs

ENY Impalas

19:54

16

3006

Brittany Williams

ENY Impalas

19:57

17

3125

Shaakira Johnson

Unattached

20:50

18

3156

Khalilya Hakim

Rising Stars

20:57

19

3178

Ahtyana Johnson

NY Novas

21:22

20

3103

Nicole Flores

Westchester Striders TC

22:08

21

3154

Wendy Velazquez

Unattached

23:15

22

3175

Rayona Lynch

Unattached

24:08

23

3021

Elvis Guzman

Rabbit TC USA

24:16

 Youth Boys – 4k

Place

Number

Name

Team

Time

1

3169

Gregory Hinds

NY Novas

15:49

2

3161

Alonzo Sealey

Kenyan Runners

16:09

3

3168

Robert Taylor

NY Novas

16:14

4

3172

Ross Gitlin

NY Novas

16:24

5

3094

Nat Davidson

Westchester Striders TC

16:26

6

3027

Jonathan Eugenio

Rabbits TC USA

16:45

7

3014

Javier Ramirez

Rabbits TC USA

17:03

8

3074

Shaymarv  Stewart

NewYork Starx TC

17:20

9

3132

Kurk Fisher

Hall’s Express TC

17:32

10

3029

Adolfo Hernandez

Rabbits TC USA

17:53

11

3170

Jalen Plaza

Westchester Striders TC

19:28

12

3153

Brian Perez

Unattached

19:38

13

3031

Omar Cavino

Rabbits TC USA

19:40

14

3186

Daniel Deigado

Unattached

19:45

15

3155

Eduardo Velasquez

Unattached

20:00

16

   3025

David Mendez

Rabbit TC USA

20:05

17

3022

Hilario Guerrero

Rabbit TC USA

21:10

Intermediate/Young Women – 5k

Place

Number

Name

Team

Time

1

3160

Avery Klein-Cloud

Kenyan Runners

20:55

2

3152

Joanna Vllegas

Rabbits Club USA

22:18

3

3185

Catie Davis

Westchester Striders

23:00

4

3158

Alicia Sevilla

Unattached

23:12

5

3177

Noelle Edmonson

White Plains Future Stars

23:14

6

3176

Yasmeen King

Unattached

25:22

 Intermediate/Young Men – 5k

Place

Number

Name

Team

Time

1

3188

Alexis McKinney

Kenyan Runners

18:15

2

3077

Fabian Jenkins

Ruff Kutz

18:48

3

3162

Darren Lee

Kenyan Runners

18:52

4

3187

 

 

19:30

5

3166

Tristan Ernest

New York Starz TC

19:32

6

3165

Lloyd Bronner

New York Starz TC

19:35

7

3167

George Taylor

NY Novas

20:02

8

3019

Emigdin Flores

Rabbits TC USA

20:41

9

3026

Marco Jacinti

Rabbits TC USA

20:54

10

3079

Ishmael Weekes

Ruff Kutz

21:49

11

3028

Juan Delgado

Rabbits TC USA

23:36