Metropolitan Athletics Congress, Inc.

Cross Country Championship

October 22, 2006

Sub Bantam (Male & Female) 1 Mile Run

Place

Name

Team

Time

1

Jordan Smith

Metropolis TC

6:25

2

Jannah Jackson

Jeuness

6:29

3

Keshaun Javois

Young Exployers

6:45

4

Branden McKenly

ENY Impalas

6:50

5

Leah Rivers

New Haven Age Group

6:52

6

Alexis McKinney

Kenyan Runners

7:00

7

Derrick Simmons

Rising Stars

7:03

8

Alwin Codrington

ENY Impalas

7:04

9

Shala Means

Jeuness

7:05

10

Kaia Hawkins

Jeuness

7:06

11

Daninad McCmmani

Jeuness

7:25

12

Shayla Broughton

ENY Impalas

7:41

13

Avery Odim

Harlem Striders

7:43

14

Sydney Rice

Kenyan Runners

7:57

15

Lindsay  Jabella

Westchester Striders

8:07

16

Danella Smith

Metropolis

8:08

17

Mykhiyah Williams

Kenyan Runners

8:24

18

Jasmine Douglas

Young Exployers

8:50

Male & Female - 1 Mile Run

Place

Name

Team

Time

1

Century Williams

Starlets

5:40

2

Armani Thornton

East NY Impalas

6:52

3

Aaron Smith

Metropolis TC

6:53

4

Tai Lee Brown

Kenyan Runners

7:21

5

Cheyanne Wilcox

Rising Stars

7:57

6

Quainaysc Welfare

Rising Stars

8:04

7

Buayanna Johnson

Westchester Striders

8:11

 Bantam Girls 3K Run

Place

Name

Team

Time

1

Shaniqua Kirkpatrick

Ruff Kutz

13:30

2

Kange’ Taylor

Juventus

13:35

3

Kharyn Ethridge

Jeuness

13:41

4

Danae Rivers

New Haven Age Group

13:56

5

Jasmyue Johnson

Jeuness

14:31

6

Jasmine Reese

Rising Stars

15:03

7

Alexis Johnson

Rising Stars

15:09

8

Nzinga Jordan

Jeuness

15:46

9

Torisha Laforce

Ruff Kutz

15:47

10

Sarah Stern

Westchester Striders

16:08

11

Malika Johnson

Westchester Striders

16:24

12

Courtney Ridley

Jeuness

16:25

13

Kyya Wise

Jeuness

16:30

14

Saut Nckket

Jeuness

16:30

15

Ankituque Santiago

Westchester Striders

16:39

16

Yazmuine Jones

Jeuness

16:40

17

Kendall Jones

Rising Stars

18:29

18

Sarah Bard

NY Starz

20:10

Bantam Boys 3K

Place

Name

Team

Time

1

Damond Brunache

Juventus

12:47

2

Amado Lawson

Ruff Kutz

13:06

3

John Rice

Kenyan Runners

13:16

4

Ajma Kerr

Rising Stars

13:21

5

Donovan Smalls

Newburgh Elite TC

13:26

6

Veeral Smith

Westchester Striders

13:27

7

Malika Crossdale

Bronx Tigers

14:13

8

Ashton Andersen

Rising Stars

14:19

9

Charlie Fernandez

Bronx Tigers

14:34

10

Kevin Kelly

Kenyan Runners

16:10

Midget Girls 3K

Place

Name

Team

Time

1

Olicia Williams

Starlets

12:24

2

Andrea Brown

Juventus

12:31

3

Kellie Davis

New Haven Age Group

13:00

4

Jhanee Sterrett

Unattached

13:12

5

Nallah

Westchester Striders

13:39

6

Nia Ruth

New Haven Age Group

13:50

7

Brianna Sims

New Haven Age Group

13:51

8

Natalia St. Lawrence

NY Starz

13:52

9

Akayla Anderson

Rising Stars

14:25

10

Nina-Lynn Avila

Rising Stars

14:31

11

Courtney Lane

NY Starz

14:45

12

Jania Anderson-Walker

Star of The East

15:02

13

Rebecca Bard

NY Starz

15:12

14

Genesis Coston

Ruff Kutz

15:25

15

Ayele Townsend

Star of The East

15:41

16

Sade Thomas

East NY Impalas

15:50

17

Sally Daira

Unattached

16:01

18

Nadia Jones

ENY Impalas

16:04

19

Dalila Johnson

Westchester Striders

16:12

20

Shanice Gayle

Star of The East

16:30

21

Kimberly Coleman

Westchester Striders

16:43

22

Alysha Lawrence

NY Starz

18:07

23

Sawanda Duzant

Metro Eagles

18:26

24

Tyra Edwards

Young Exployers

21:27

25

Valentine Sanders

Unattached

22:42

 Midget Boys 3K

Place

Name

Team

Time

1

Ian Parnell

Metropolis

12:57

2

Andre Hewitt

Metropolis

12:58

3

Remariz McDowel

Young Exployers

13:06

4

Todd Lee

Kenyan Runners

13:08

5

Andre Barker

Bronx Tigers

13:27

6

Lawrence Coleman

Westchester Striders

14:03

7

Andrew Rivers

New Haven Age Group

14:48

8

Matthew Plummer

Bronx Tigers

16:08

9

Raytomar Stewart

NY Starz

16:48

 Youth Girls 4k

Place

Name

Team

Time

1

Nicollette St. Lawrence

NY Starz

15:48

2

Christine Connelly

Our Lady of Good Counsel

16:21

3

Shanique DaSilva

Jeuness

18:03

4

Gisele Javois

Young Exployers

18:04

5

Alaine Tai

Metro Eagles

18:37

6

Brie Roller

Unattached

18:38

7

Sherre Lebron

Kentan Runners

19:01

8

Toree Krnnerly

Metro Eagles

19:08

9

Dominique Ridley

Jeuness

19:17

10

Kiera Watson

Rising Stars

19:23

11

Tylar Diggs

ENY Impalas

20:05

12

Chamique Francis

Ruff Kutz

20:27

13

Chanice Hutchison

Young Exployers

20:32

14

Khalilya Hakim

Rising Stars

20:38

15

Saleah Shares

Jeuness

20:43

16

Brittany Williams

ENY Impalas

20:48

17

Alice Hough

Rising Stars

21:09

18

Jasmine Mia Moore

Unattached

21:21

19

Nicole Florey

Westchester Striders

21:57

20

Rayona Lynch

Rising Stars

24:45

21

Suakera Johnson

Westchester Striders

28:07

22

Crystal Williams

Jeuness

28:19

 Youth Boys 4k

Place

Name

Team

Time

1

Sammy Lazhir

Kenyan Runners

14:53

2

Lelnaid Griffin

Juventus

15:57

3

Alonozo Sealey

Kenyan Runners

16:19

4

Nat Donaldson

Westchester Striders

16:34

5

Devon Dinkin

Metro Eagles

17:00

6

Matthew Ming

Metro Eagles

17:22

7

Jalen Plaza

Westchester Striders

17:38

8

Bryant Fidele

Unattached

17:50

9

Joseph Gonales

Rising Stars

18:09

 15-18, Open, Masters 5k

Place

Name

Team

Time

1

Oscar Williams

Unattached

17:26

2

Harold Lemour

Juventus

17:43

3

Kouri Falconer

Rising Stars

17:46

4

Darell Mikethan

Kenyan Runners

18:39

5

Darren Lee

Kenyan Runners

18:46

6

Fabian Jenkins

Ruff Kutz

19:00

7

Isaiah Boney

Young Explorers

19:43

8

Tariq Devore

Rising Stars

19:44

9

Avery Brooks Klein-Cloud

Kenyan Runners

20:16

10

Jonathan Williams

Panters

20.17

11

Derrick Armstrong

Rising Stars

20:26

12

Michael Holder

Achievers Track Club

20:41

13

Wilfred Ruck

Metro Eagles

20:44

14

Shetena Baley

Juventus

20:54

15

Kasia Taylor

Juventus

21:05

16

Ishmeal Weekes

Ruff Kutz

21:58

17

Jenna Arnold

Juventus

22:02

18

Catie Davis

Westchester Striders

22:15

19

Shaymar Stewart

NY Starz

22:29

20

Safiya Linley

Unattached

23:14

21

Troy Lee

Kenyan Runners

23:18

22

Ysmeen King

Rising Stars

23:38

23

Cleveland White

Metro Eagles

23:39

24

Serena Warner

Metro Eagles

24:11

25

Lloyd Cummings

Achievers Track Club

24:12

26

Monique Lebron

Kenyan Runners

26;58

27

Ashley Hodges

Metro Eagles

29:46

28

Trimaine Ingrams

Rising Stars

31:09

29

Kwesi Peters

Metro Eagles

31:18

30

Ira Bowles

Unattached

32:32

31

Michael West

HRA Running Club

33:52

32

Jermaine Flories

Achiever Track Club

36:23